عرضه تخصصی ورق گالوانیزه،ورق سیاه،ورق روغنی

بازارآهن شادآباد،مجتمع تجاری 17 شهریور،بلوک B،قسمت الف ،طبقه 2 پلاک 131

ورق اسیدشویی - معرفی ، کاربرد و قیمت انواع ورق در ایران ورق

ورق اسیدشویی

اسید شویی چیست ؟

از رایج ترین فرایندها در صنعت اسید شویی می باشد،به عنوان مثال از اسید شویی در کارخانه های تولید فولاد و ورق های فولادی استفاده میگردد همچنین در آبکاری و صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار میگیرد.

حال میخواهیم بدانیم فرایند این اسید شویی به چه صورت است؟

در واقع اسید شویی برای از بین بردن اکسیدها و جرم های روی سطح فلزات انجام میپذیرد بدین گونه که فلز مورد نظر را در اسید معدنی غوطه ور میسازند و این اسید معدنی از هیدرولیک یا اسید سولفوریک میباشد همانگونه که اشاره نمودیم با یک عمل شیمیایی اکسید و جرم های سطح فلز با اسد شسته میشود.

ورق های فولادی چگونه اسید شویی میشوند:

در روش نورد گرم هنگامی که فولاد از این مرحله  خارج می گردد چون درمعرض هوا و اکسیژن قرار میگیرد سبب میشود که سطح این فولاد  اکسید شود و به دلایل مختلفی همچون ظاهر بهتر ورق تولید شده و کیفیت بالاتر ورق های تولید شده با نورد گرم باید اسید شویی شوند و البته باید دانست دلیل دیگر اسید شویی برای کاهش استهلاک غلتک ها در نورد سرد می باشد

بنابراین قبل از اینکه ورق را وارد مرحله نورد سرد کنند حتما فرایند اسید شویی بر روی آن انجام میدهند.

البته ممکن است بعد از مرحله اسید شویی ناخالصی هایی بر روی ورق باقی بماند که برای برطرف ساختن آن از آب استفاده میکنند یعنی ورق را با آب فراوان شستشو خواهند داد.

اسید شویی به چند روش آنجام میپذیرد ؟

  1. اسید شویی ساکن : در این روش ورق به صورت غوطه ور در محلول اسید به صورت ساکن قرار میگیرد اما خود محلول اسید در حال حرکت می باشد ، این روش غالبا برای صنعت های کوچکتر مانند آبکاری به کار میرود
  2. اسیدشویی دسته ای : در این روش بر خلاف روش ساکن قطعات در حال حرکت در محلول هستند و همچنین چندین قطعه یا دسته از محصول در محلول قرار میگیرند.
  3. اسیدشویی پیوسته : در اسیدشویی پیوسته ، محصول معمولا نوار فولادی است که پیچیده نشده است و در یک جهت افقی یا عمودی از میان مخازن اسید و شستشوی آب یا اسپری ها عبور می کند.

ورق اسیدشویی چیست ؟

ورق اسیدشویی از دسته ورق سیاه که با روش نورد گرم ساخته میباشد است که بعد از آنکه فرایند اسید شویی بر روی آن انجام میگردد و ناخالصی های آن شسته میشود ،ورق وقداری صیقل داده میشود و شبیه به ورق روغنی میگردد .

این دسته از ورق ها دارای کاربرد زیادی می باشند و به صورت شیت (ورقه ای) و رولی تولید و به بازار عرضه می گردند .

این ورق ها دارای سایز های متفاوت هستند که  شکل ورقه ای آن با سیزهای 1و5 تا 6 متر تولید میگردد و شکل رولی ان با عرض های 100 و 125  سانتی متر تولید

کاربرد ورق اسیدشویی

دو نوع ابعاد برای ورق های اسیدشویی شده اصلی وجود دارد :
  • ابعاد 1000*2000 میلیمتر
  • ابعاد 1250*2500 میلیمتر

ورق اسیدشویی چه کاربردهایی دارد :

همانگونه که اشاره کردیم این نوع ورق دارای کاربردهای زیادی میباشد که در زیر به برخی از آنها اشاره مینماییم

  1. در ساخت و ساز و مصرف های ساختمانی جهت تولید پروفیل هها و لوله ها
  2. در صنعت خودرو سازی این ورق غلبا جهت ساخت در قسنت بدنه و قطعات چرخ های خودرو مثل رینگ و یا شاسی به دلیل ضد سایش بودن و سختی آنها مورد استفاده قرار میگیرد .
  3. ورق های اسید شور از کیفیت بسیار خوب و مناسبی برای لوله های گاز و نفت و انتقال آب برخوردار هستند بدین جهت در صنعت لوله سازی کاربرد زیادی دارند
  4. در صنعت تولید مخزن جهت تولید انواع مخزن های مایع ، تحت فشار و همچنین  مخزن های گاز مورد استفاده قرار میگیرند
  5. این نوع ورق برای شکل دهی دوباره و فرم گیری مجدد محصولاتی که از گالوانیزه هستند نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button